Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Když samota bolí jako facka

6. 03. 2023 21:12:27
Sama... Povídka o osamělosti. O tom, že samota velmi bolí a někdy snad i víc než ta bolest fyzická.

Dita, mladá žena, která pracuje jako prodejce automobilů, tak jako kdysi její otec, kterého nadevše milovala. Žila s ním sama, maminka jí zemřela u porodu, když byla ještě mladá, stejně tak, jako její bratříček, kterého znala pouze schouleného v maminčiným bříšku. Teď je uzavřená sama do sebe a se svojí bolestí. Osamocenosti. Zažila bolest fyzickou a teď prožívá bolest psychickou. Ona, opuštěný introvert uzavřený do své minulosti. Do minulosti, kterou milovala, protože v ní nebyla sama.

...

Každé odpoledne, když se Dita vracela z práce domů, pohltila ji samota svého starého temného činžáku. Odemkla dveře a vždy cítila ten stejný pocit stále ten stejný zápach. Pocit prázdna. Samoty. Pokaždé, když překročila práh a nadechla se, bodlo jí u srdce. Už několikrát se stěhovala a utíkala od těchto pocitů. Ale vždy to dopadlo stejně. Ten stejný pach. Ty stejné pocity, jako by jí pronásledovaly celým jejím životem.

Sedla si na parapet svého robustního okna. Otevřela je dokořán. Venku už byla tma. V jedné ruce svírala láhev laciného červeného, v druhé ruce jí dohořívala cigareta, ze které si potáhla jen jednou, když si jí zapalovala. Byla omámená. Stále se dívala do toho okna protějšího bytu. A čekala, zda se zase objeví. Okno, které ji oslňovalo a svítilo do jejich očí,, tak jak z temné noci oslňoval měsíc do tmy pohlcenou Zemi.

Doufala, že se zase objeví. Alespoň na těch pár minut by tam zase nebyla sama. Byla tím pohledem posedlá. Byla na něm závislá.

Dočkala se. Za novým oknem, které zdobí barevné květináče se konečně objevila. Žena v tenké noční košilce, která lemovala její nádherné křivky. Její andělsky blonďaté dlouhé vlasy měla tentokrát schované v ručníku. Dívala se na ni. Nehybně. Skoro bez mrknutí oka sledovala každý její pohyb. Zrovna zalévala květiny. Potom se zasněně zadívala do dáli a takto tam stála ještě několik minut.

Dita si lokla z láhve a nevědomky trochu ucukla hlavou. Měla pocit, že se jejich pohledy střetly. Ale neodešla. Neschovala se. Stále tam seděla a dívala se k tomu rozkvetlému oknu a i ona, ta krásná dáma tam za ním stále stála a upřeně se dívala podobným směrem, kde seděla Dita.

Do té doby, než je vyrušil on. Přišel jako vždy. Vysoký zdatný muž. Upravený. V dokonale padnoucím obleku. Zjevil se za ní, otočila se. Stáli tam, asi metr od sebe, ona hlavu sklopenou dolů a on divoce gestikulovat. Serval jí z hlavy ručník a vypustil ven její andělsky blonďaté vlasy, které po chvilce svíral ve svých dlaních. Cuknul s nimi tak silně, že zaklonila hlavu dozadu. Druhou rukou ji objal kolem prsou a ona byla v plné moci jeho paží. Jen chvilku. Pustil ji. Jeho teď už volné ruce začaly opět zběsile gestikulovat a pak ji udeřil. Z jejích pohledu šlo snadno vyčíst, jak ho prosila, aby toho nechal, ale on nepřestával, vybíjel si na ni svou zlost. Udeřil ji několikrát, tak jako vždy a potom spolu usnuli v posteli.

Dita seděla a přemýšlela, čím ho takto andělská tvář tolik zlobila. Proč jí musel udeřit. Proč ji opakovaně trestal. Musela určitě moc zlobit. Vždy ji potom krásně a něžně objal. Miloval ji. A ona ho zlobila. Proč?

Najednou před sebou viděla zase sebe. Stála tam za tím oknem několik let zpátky. Taky měla krásně blonďaté dlouhé vlasy. Za ní stal otec. Držel ji za vlasy a křičel na ni, že pokud už nebude hodná, tak ji je všechny vyrve ven z hlavy. Udeřil ji. Plakala. Prosila ho. Slibovala, že už bude hodná. Že se bude lépe učit. Že bude pracovat. Že se už nikdy nevrátí pozdě domů. Milovala ho. Žili spolu sami. Nikoho jiného neměla. Ale tak moc ho zlobila. I když nechtěla.

Když otec zemřel, vychovávala ji chvíli tátova sestra, do té doby než odešla studovat a bydlela na internátu a pak se odstěhovala pryč. Daleko ven do velkého města. Kde nebude tak sama. Ale už nechtěla nikdy nikoho milovat. Nikoho zklamat. Nikoho zlobit, proto si nikoho už do své samoty pustit ani nechtěla.

Když se zase za několik dní Dita dívala ven směrem k tomu oknu, objevila se v něm uplakaná žena a kolem ní spoustu mužů. V uniformách a on v jejich zajetí. Odvedli ho pryč. Odjeli. Zůstala tam sama. Odsunula květiny. Sedla si na parapet a v ruce držela skleničku vína.

Když se na ni Dita podívala, jejich pohledy se teď opravdu střetly. Odložila láhev vína vedle popelníku, kde opět samovolně dohořívala cigareta a projela si prsty svoje na ježka ostříhané vlasy, které jí už nikdy neměl připomínat ztrátu milovaného člověka. Pohřbila je tehdy zároveň s ním. Vzala znovu láhev a několika loky se napila. Až na samé dno. Byla prázdná. Odložila ji a potom znovu otočila hlavu k protějšímu oknu a viděla tam osamocenou ženu. Viděla tam sama sebe.

Tenkrát naposledy...

...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jana Péťová | pondělí 6.3.2023 21:12 | karma článku: 17.18 | přečteno: 456x

Další články blogera

Jana Péťová

Prozradila bych se.

Držíš mě za ruku a říkáš, že to bude dobrý, já tomu chci věřit, ale nemohu se ti podívat do očí, viděla bych tam tu smutnou pravdu. Prozradila bych se.

29.5.2023 v 21:30 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jana Péťová

Do noci, která nezcudní

Byla hluboká noc, když jsem se probudila. Zvedla jsem se z postele do tmy. Měsíc zářil, hvězdy mu dělaly doprovod. Ty jsi dělal doprovod mně. Pod širým nebem. Na posekané trávě. Něžné jak milostné psaní. Jak chvíle naše společné. Se slovy, které nám zůstaly na rtech.

26.5.2023 v 23:22 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jana Péťová

Kniha života. Kapitola druhá. Sladká školka.

Holky! Honem! Vstávat! Tato slova nás probudila, když jsme měly jít poprvé se sestrou do školky. V ruce si nesu pytlík s bačkorama a pyžamem a vůbec se mi tam nechce.

23.5.2023 v 6:05 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jana Péťová

Život ve věznici s mírným režimem. Od hlavy ke světu ven.

Myšlenky a jejich stíny. Obrazy. Odrazy zvuků. Procházky. Od stěny ke stěně. Tam a zpět. Život v hlavě.

19.5.2023 v 16:06 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 316 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Eva Sádecká

Netušil jsem, co je láska

Dokud se mé srdce naplno neotevřelo. Nevěděl jsem, kolik jí v sobě mám. Žádné předchozí zkušenosti se té pozitivní síle nepodobaly...

4.6.2023 v 10:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Václav Kunft

Krásná Artemis

Miluji krásu, psal jsem o kráse hudby, obrazů, soch, přírody... Je ovšem jedna krása, která mi nahání hrůzu, krása zbytečná.

4.6.2023 v 9:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 86 | Diskuse

Eva Sádecká

Magický úplněk

Pozoruji večerní mraky. Vypadají jako zimní krajina. Vidím je jako malované, něco tu znovu začíná...

4.6.2023 v 8:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Luboš Vermach

Ukrajinka Jevropa

Jistě, je milá a statečná, ale ani ona se neubrání faux paux, když se zapomene s jedním z cizích ochránců, jenž je jí tak sympatický.

3.6.2023 v 16:59 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 236 | Diskuse

Martin Hatala

Odborník na stehy

Tak si představ, že dnes po mně jedna pacientka chtěla, abych jí vytáhl stehy. No jo, copak o to, to není problém, ale ve zprávě od chirurga měla jasně napsáno, že až 14. den. A ona přišla kdy? Už osmý den! A že to prý nevadí,

3.6.2023 v 14:18 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 488 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 13.91 Průměrná čtenost 675

Vždy, když mě posere holub, děkuji Bohu, že nedal křídla i krávě. 

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....