Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Čtete příbalové letáky?

24. 02. 2023 10:26:53
Ne? Zkuste si jeden den vyhradit tomu, že vše, co běžně používáte „proklepnete“ přes příbalový leták. Určitě se dozvíte nějaké nové cenné (i necenné) informace a možná budete i trochu překvapeni, jak něco celá léta děláte špatně.

Milé dámy, co víte například o menstruačních tamponech? Každý měsíc je používáte, ale četly jste před prvním použitím (nebo vůbec někdy) příbalový leták? Používáte je správně? Co víte o nežádoucích účincích?

Já ho nečetla ani poprvé, ani podruhé, nikdy... Proto jsem se nedávno rozhodla s letáčkem seznámit, ani už nevím proč. Ale než abych se ponaučila, jsem se spíše pobavila a snad i trochu vyděsila.

Dovolte, abych se s Vámi podělila o krátký rozbor letáčku.

Zde je výňatek, opravdu jen krátký, celý návod je tak 3-4 krát delší.

...

Jak fungují tampony
Tampony jsou vyrobeny z absorpčního materiálu. Ten se umístí do vnitra pochvy, kde se jemně roztáhne, aby se pohodlně přizpůsobil tvaru Vašeho těla. Tampony se vyznačují jemnou vůní pro příjemný pocit svěžesti. Vůně byla dermatologicky testována.

Než začnete
Uvolněte se a nespěchejte! Pokud jste napjatá, napne se i Vaše svalstvo. Nejprve si přečtěte návod na použití. Potom zaujměte polohu, který je pro Vás nejpohodlnější: sedněte si na toaletní mísu s koleny daleko od sebe, nebo stůjte s mírně rozkročenýma nohama a lehce pokrčenými koleny, nebo stůjte s jednou nohou opřenou o toaletní mísu.

Návod na použití
Před zavedením a odstraněním tamponu nebo po jeho zavedení si vždy umyjte ruce. Odrhněte proužek a odstraňte spodní část obalu tamponu. Zatáhněte za vytahovací nit a ujistěte se, zda je dobře upevněná, zda má na konci uzlík a směrem dolů volně visí. Tampon držte jemně a špičkou ukazováčku zatlačte do prohlubně na spodní straně části tamponu. Spodní část tamponu uchopte palcem a prostředníčkem, zatímco ukazováček zůstává ve spodní části tamponu. Odstraňte vrchní část obalu tamponu a druhou rukou jemně roztáhněte poševní otvor. Uvolněte se a tampon ukazováčkem jemně vsuňte co nejdále do pochvy. Tlačte mírně šikmo nahoru a dozadu směrem ke kostrči. Nyní by měl být tampon ve správně poloze. Vytahovací nit zůstane viset ven z těla a Vy byste tampon uvnitř neměla cítit.

Odstranění tamponu
Trochu pokrčte kolena, chodidla dejte od sebe a uvolněte se. Vytahovací nit vytáhněte pod tím samým úhlem, jako když jste tampon zaváděla. Tampon a jeho obal nedoporučujeme splachovat. Vždy se
přesvědčte, že jste použitý tampon vyndala, než použijete nový, zároveň se ujistěte, že jste na konci menstruačního období vyndala poslední tampon. Tampony používejte pouze během menstruace.

Syndrom toxického šoku
je spojován s používáním tamponu. Pokud máte jeden nebo více z uvedených příznaků, musíte tampon okamžitě vyjmout a vyhledat lékařskou pomoc: vysoká horečka, zvracení, průjem, vyrážky, které vypadají jako sluncem spálená pokožka, bolesti svalů a mdloby anebo pocity mdloby při postavení se, v pokročilých stádiích choroby se může objevit loupání kůže. Z příznaků připomínajících chřipku se může velmi rychle vyvinout do vážné choroby, která může být smrtelná. Riziko můžete snížit tím, že tampony nebudete vůbec používat.

Nabídka
Pokud chcete získat další informace nebo máte před prvním použitím tamponu nějaké konkrétní otázky, napište nám nebo zavolejte na naši zákaznickou linku.

...

Musím říct, že jsem byla po přečtení lehce v šoku. Nikoliv v toxickém, ale uživatelském.

Protože, ač mi letáček přišel sem tam až humorný, byla jsem trochu ráda, že jsem ho před prvním použitím nečetla. Sice jsem teď zjistila, že nepostupuji úplně v souladu s návodem na použití. Teda, myslím tím zejména ten detailní popis použití rukou a prstů, atd... jinak samozřejmě tu zásadní věc dělám správně, strkám tam, kam mám... :-)
No, jak se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš, tak se s tím budu muset nějak srovnat. Ale asi to zvládnu, ostatně, do teď to fungovalo.

Ale určité cenné rady si odnáším.

Jsem již dostatečně poučena, že na konci menstruačního období, budu kontrolovat, že jsem vyndala poslední tampon. Co kdybych tak náhodou neudělala a nevšimla si, že je tam pořád šňůrka s uzlíkem.

A taky věta, ujistěte se, že nit visí volně dolů, na toto se taky ještě zaměřím, jen nevím, co budu dělat, když bude volně létat nebo se pohybovat směrem nahoru. Snad nebude nutné volat na zákaznickou linku a poradit se. No, uvidíme.

Ale vzhledem k tomu, že výrobce doporučuje tampony vůbec nepoužívat, jdu si možná pro jistotu přečíst ještě příbalový leták k menstruačním vložkám, abych měla záložní plán.

...

Mějte fajn den a pokud máte zrovna měsíční splátky vlastní krví, přežijte to!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jana Péťová | pátek 24.2.2023 10:26 | karma článku: 29.20 | přečteno: 3058x

Další články blogera

Jana Péťová

Prozradila bych se.

Držíš mě za ruku a říkáš, že to bude dobrý, já tomu chci věřit, ale nemohu se ti podívat do očí, viděla bych tam tu smutnou pravdu. Prozradila bych se.

29.5.2023 v 21:30 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 376 | Diskuse

Jana Péťová

Do noci, která nezcudní

Byla hluboká noc, když jsem se probudila. Zvedla jsem se z postele do tmy. Měsíc zářil, hvězdy mu dělaly doprovod. Ty jsi dělal doprovod mně. Pod širým nebem. Na posekané trávě. Něžné jak milostné psaní. Jak chvíle naše společné. Se slovy, které nám zůstaly na rtech.

26.5.2023 v 23:22 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jana Péťová

Kniha života. Kapitola druhá. Sladká školka.

Holky! Honem! Vstávat! Tato slova nás probudila, když jsme měly jít poprvé se sestrou do školky. V ruce si nesu pytlík s bačkorama a pyžamem a vůbec se mi tam nechce.

23.5.2023 v 6:05 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jana Péťová

Život ve věznici s mírným režimem. Od hlavy ke světu ven.

Myšlenky a jejich stíny. Obrazy. Odrazy zvuků. Procházky. Od stěny ke stěně. Tam a zpět. Život v hlavě.

19.5.2023 v 16:06 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 316 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Alice Barešová

Dnes o diskriminaci

Je to citlivé téma. Většinou o ní slyšíme v souvislosti s handicapovanými, seniory, šikanou dětí nebo etnických menšin. Bohužel se vyskytuje a může se dít vlastně všude.

4.6.2023 v 12:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

Tajně cvičená hejna sarančat pro globální likvidaci nepohodlných

Začíná to tak, že „Máňa říkala“, že syn její sousedky má sestřenici, která pracuje na ministerstvu vnitra (uklízí tam), a ta našla v koši nepoškozené DVD. Protože jí bylo líto ho vyhodit, dala si ho do tašky.

4.6.2023 v 9:01 | Karma článku: 7.74 | Přečteno: 181 | Diskuse

Jan Pražák

Radka

„S tím šoférem se okamžitě rozejdeš a najdeš si nějakého chlapce na úrovni, který má vysokou nebo aspoň střední!“ Moje matka byla doma odjakživa generál, poslouchal ji jak tatínek, tak i brácha, jen já s tím měla problém.

4.6.2023 v 7:07 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 268 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Pražáci jsou na slovo skoupí a někteří mají potíže slušně odpovědět

Když se snažíte věnovat při letmém setkání známému pár milých slov a reakce je méně než vlažná, hodně to zamrzí.

4.6.2023 v 7:00 | Karma článku: 23.26 | Přečteno: 805 | Diskuse

Jitka Štanclová

S mou figurou číšnici neudělám

Aneb malá blogerka lapena do sítí. Někdy se to schumelí a je pravda, že některé věci jsou i předvídatelné, aspoň u mne.

3.6.2023 v 20:45 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 281 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 13.91 Průměrná čtenost 676

Vždy, když mě posere holub, děkuji Bohu, že nedal křídla i krávě. 

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....